Göze Hurdacılık Bize Ulaşın | +90 (362) 266 72 89
  Tüm Duyurular
Göze Hurdacılık / Duyurular « Geri
Ünye Belediyesi tarafından “Ambalaj Atıklarının Geri Dönüştürme Projesi Bilgilendirme” toplantısı yapıldı.

Ünye Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen toplantıda açıklama yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, “Ünye belediyesi olarak geri dönüşüm üzerinde uzun zamandır çalışma yaptığımız gayret gösterdiğimiz bir alandı. Biz geri dönüşüme esas itibariyle 2007’nin 2. yarısında kısmen başlamıştık. Kâğıt atıklarının geri dönüştürülerek ekonomimize kazandırılması ve ekonomimizin dışında doğal çevreye yapacağımız katkıyı 1. Öncelikli hedef alarak, hesap ederek 2007’nin 2. yarısında bu geri dönüşümü başlattık. Dairelerimizden ve okullarımızdan aldığımız atık kâğıtlardan bugüne kadar toplam 440 ton’dur. Bu rakam ağaca vurulduğunda, ağaç hesabı dikkate alındığında çok ciddi bir ağaç sayısına denk geleceğini görmekteyiz. Bu manada Canik Belediyeler Birliği eliyle başlattığımız katı atık düzenli depolama bertaraf tesisiyle ilgili çalışmalarımız İlküvez’in üst bölgesinde Ünye başta olmak üzere, Ünye, Çaybaşı, ikizce ilçelerimiz ve beldelerimizle beraber başlattığımız bu çalışmayı orman müdürlüğünden kesin iznini aldık, çet’le alakalı bütün çalışmalarını tamamladık, çevre bakanlığımızla ilgili toprak, su, katı atık ve ilgili bütün birimlerden yaklaşık 2 yıldır yaptığımız ciddi çalışmanın sonunda iyi bir başarı, iyi bir noktaya geldik. Katı atık bertaraf tesisinin ihalesi 6 Haziran 2012’de, yani 10-11 gün sonra Ünye belediyesi artık çöpünü sahiline dökmemek üzere inşaat ihalesini gerçekleştiriyor” dedi.
Ünye’nin artık katı atıkları deniz kenarına değil daha düzenli bir şekilde bertaraf tesisinde Ünye’mize yaklaşık 50km bir yerde bertaraf edilecektir. Bu tesislerimiz yalnız düzenli depolama olarak değil, burada ayrıştırma tesisimiz ayrıca, arıtma tesisimizin de içinde bulunduğu kompleks bir çalışmadır. Çöp döktüğümüz alanla ilgilide rehabilite çalışmasına şuanda başladık, proje çalışmalarımız bu konuda da devam etmektedir. Göze hurdacılık atık toplama ve geri dönüşüm sanayi ve tic. Ltd. şti. tarafından hazırlanan geri dönüşümün kaynağında ayrıştırılması ve bu konuda yapılacak çalışmalar konusunda bizlere sunum verecekler. Bu çok önemli bir çalışma, çünkü hiç hesaba katmadığımız bu yapı emin olun bazen çok tehlikeli neticelere, olaylara vesile kılabiliyor. Ayrıca atık pille ilgilide örnek bir çalışma başlattık” diye konuştu.
Katılımcılara ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüşümün önemiyle ilgili bilgi veren Göze Hurdacılık Geri Dönüşüm Şirketi Çevre Mühendisi Dilek Kaya, “Ünye belediyesi ve göze geri dönüşüm olarak geri dönüşüm projemiz Mayıs ayı içerisinde başlamış bulunmaktadır” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:
“Ünye belediyesi ve göze geri dönüşüm olarak yapılan protokoller gereği Siteler, toplu konutlar, yerel yönetimler, kamu kurumları, oteller, fabrikalar, ticari iş yerleri, sivil toplum kuruluşları, hastaneler, süper market, mağaza ve benzeri satış yerleri, serbest meslek ofisleri başlangıç olmak üzere ve ilerleyen süreçlerde de tüm konutları kapsayacak şekilde Ünye Belediyesi geri kazanım projemiz başlamış bulunmaktadır. Belediyeler ambalaj atıklarının kaynağında toplanması için ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplanması için, ambalaj atıkları yönetim planını hazırlamakla yükümlüdür. Piyasaya sürenler veya yetkilendirilmiş kuruluşlarla sözleşme yapılması durumunda ambalaj atıkları yönetim planını hazırlayarak raporlarını sunmak üzere İl çevre şehircilik müdürlüğüne sunmakla görevli ve yetkilidir.”
Atatürk, Kaladere, Fevziçakmak ve Çınarlık Pilot Bölge…
“2012 yılı içerisinde cam, plastik, metal, kâğıt, karton ve ahşap malzemelerinde %40 oranında bir geri kazanım hedefi söz konusudur” diyen Dilek Kaya, “Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak üzere satış noktaları tüketicileri bilgilendirmek ve ambalaj atığı toplama noktaları oluşturmakla yükümlüdür. Yine aynı şekilde ambalaj atıklarının oluştuğu yerde belediyenin sitemine verebilmesi ve geri kazanımı sağlamak üzere yükümlüdür. İl etapta tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan 12 kişilik bilgilendirme ekibiyle birlikte Ünye belediyesinde bir pilot bölge seçiceğiz. Bu pilot bölgelerde Atatürk, Kaladere, Fevziçakmak ve Çınarlık mahallelerindeki kalıcı konut ve sitelerindeki, yine tüm ilçedeki işyerleri, yerel yönetimler kamu kurumları, oteller, büyük ticari iş yerleri sivil toplum kuruluşları serbest meslek ofisleri okullar, hastaneler fabrikalar olacak şekilde projemiz başlayacaktır” şeklinde konuştu.
Kaya, “İç mekân kutuları ve dış mekân konteynırlarımız mevcut bunlar dağıtılacak. Ambalaj atıklarının kaynağında toplanmasına yönelik her türlü ekipman mavi olmak zorunda. Cam ambalaj atıklarının geri dönüşümü için bunlarla ilgili kumbara bırakacağız, bu kumbaranın rengi yeşil ve beyaz olacak. Geri kazanım kumbaraları, toplama kutuluları ve poşet sistemiyle toplama yapılacaktır. Poşetler ilk etapta firmamız tarafından karşılanacak daha sonra, eğitim verildikten sonra konut sahipleri tarafından karşılanmasını uygun gördük. Toplu konut ve sitelerin bulunduğu yerlere konteynır ve kumbara yerleştirilecektir. Haftanın belirli günlerinde, belirli saatler alınmak üzere her mahalleye ve her siteye yapılacak duyurularla bilgi verilecek ve belediyeden anons sistemiyle duyurular yapılacaktır. Projemizde İlk etapta 2 araç ve 6 personel olarak toplama yapmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
Ambalaj atıklarının yerinde toplanmasıyla ilgili sunumun ardından toplantı, geri dönüşümün önemini belirten sine vizyon gösterileriyle son buldu.
Proje’nin tanıtım toplantısına Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Belediye Başkan yardımcıları Kemal Çöp ile Ali Kemal Mehel, Ziraat Odası Başkanı İsmail Şirin, daire amirleri ve muhtarlar katıldı.


Faydalı Bilgiler

Yalnızca 100.000 aile gereksiz yazışmayı durdursa, her yıl 150.000 ağaç kesilmekten kurtulacak....

  Geri Dönüşüm Nedir ?

Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üre...

  Verimli Bir Geri Dönüşüm

Ülkemizde geri kazanımın büyük bir bölümü sokaklarda yapılmaktadır. Sokak toplayıcıları sağlıksız ortamlarda, çöp konteynerlerini karıştırarak veya çöp poşetlerini...

  Geri Dönüşüm Yararları

Ülkemizde geri kazanımın büyük bir bölümü sokaklarda yapılmaktadır. Sokak toplayıcıları sağlıksız ortamlarda, çöp konteynerlerini ...

Web sitemiz Göze Hurdacılık Atık Toplama ve Geri Dönüşüm SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ. nin resmi web sitesi www.gozehurdacilik.com olup 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun şirketlerden istemiş olduğu web sitesi ve içeriğinde olması gerekenler maddesine uygun olarak tasarlanmış ve bilgiler girilmiştir. Site son güncelleme
tarihi : 05.04.2012 15:08
Sayfada kullanılan tüm bilgi ve grafiklerin hakları göze hurdacılığa aittir. © 2012 Göze Hurdacılık. KA İNTERNET BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ LTD. ŞTİ.